Uttar Pradesh: Hükümet yetkilileri kamu temsilcileriyle uygun protokolü takip etmeye yönlendiriyor

Prokaryot

New member
Uttar Pradesh hükümeti, yetkililerini kamu temsilcileri protokolünün herhangi bir ihlaline karşı bir kez daha uyardı ve onlara milletvekillerini, MLA'ları ve MLC'leri resmi etkinliklere davet etmeleri talimatını verdi. Yetkililere, hükümet reklamlarında kamu temsilcilerinin adlarına da yer vermeleri talimatı verildi. Buna uymamak ciddi suiistimal olarak kabul edilecektir.


Yalnızca açıklama amaçlıdır (HT dosyası fotoğrafı)

AYRICA OKUYUN: UP'ta cezai suçlamalarla karşı karşıya kalan 6 HİNDİSTAN milletvekili güç dengesini değiştirebilir. Bunun seçim sonuçları açısından anlamı nedir?

Artık kriketteki en sevdiğiniz oyunu izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin

Kırsal mühendislik hizmetleri departmanı ortak sekreteri Anand Prakash Singh tarafından yayınlanan bir emirde, “Yetkililerin gelecekte bu talimatları uygulamadığı tespit edilirse, bu ciddi bir suiistimal olarak değerlendirilecek ve onlara karşı uygun önlemler alınacaktır” denildi.

Eyalet hükümetinin 13 Haziran 2024 tarihli emrinde, eyalet genel merkezleri ve ilçelerde görev yapan yetkililerin, kamu temsilcilerinin hükümet programlarına davet edilmesi, ilgili reklam ve panolarda isimlerinin anılması yönündeki talimatları ciddiyetle yerine getirmediği belirtildi. Hükümet emrinde “Bu, bakanlıkta olumsuz bir durum yaratıyor” denildi.

AYRICA OKUYUN: Üniversiteler toplu yoga vaadiyle Guinness rekorunu hedefliyor

Eyalet hükümetinin emri, parlamento protokolünün uygulanmasına ilişkin bölümün yönergelerine atıfta bulunuyor ve bu konudaki yönergelerin uygun şekilde takip edilmesi gerektiğini belirtiyor. Yetkililere milletvekillerinden, MLA'lardan ve MLC'lerden gelen çağrıları yanıtlamaları ve toplantılarla meşgul olmaları durumunda çağrılara hemen ardından yanıt vermeleri talimatı verildi.

Uttar Pradesh'teki BJP başkan yardımcısı ve MLC ve Uttar Pradesh Yasama Konseyi Ayrıcalıklar Komitesi başkanı Vijay Pathak, yetkililerin kamu temsilcilerinin protokolünü takip etmediğine dair şikayetler olduğunu söyledi. Başbakan Yogi Adityanath'ın da bu konuda çeşitli vesilelerle talimat verdiğini söyledi. “Protokolün ihlali imtiyazın ihlali anlamına gelir ve eyalet hükümetinin talimatlarına her zaman uyulması gerekir” diye ekledi.

AYRICA OKUYUN – Hava Durumu Güncellemesi: Delhi'de sıcak hava dalgası 17 Haziran'a KADAR, şiddetli yağmur Kuzeydoğu'yu vuruyor

Bu, eyalet hükümetinin yetkililere, kamu temsilcilerine gereken nezaketi göstermelerini isteyen talimatlar vermesi ilk kez değil. Eyalet hükümetinin, hükümet yetkililerini ve çalışanlarını nezaket göstermeleri ve protokole uymaları konusunda defalarca yönlendirdiği ve uyardığı unutulmamalıdır. İlgili emirler 5 Ocak 2024, 11 Kasım 2021, 11 Mayıs 2022, 14 Haziran 2022 ve 3 Şubat 2023 tarihlerinde verilmiştir.

Ayrıca eyalet yasama meclisi de bu soruna yanıt olarak ciddi önlemler aldı. 3 Mart 2023'te emekli bir IAS memuru ve beş polis memuru imtiyazı ihlal etmekten bir gün hapis cezasına çarptırıldı. Hareket, eski BJP milletvekili Salil Vishnoi'nin yaklaşık yirmi yıllık bir iletişiminin ardından geldi.