UP Mango Festivali: Mango kuşağında tarla günü!

Prokaryot

New member
Pazar günü eyalet başkentindeki mango severler, dünyanın mango başkenti Malihabad'a giderken Mall bölgesindeki bir meyve bahçesini ziyaret etti. Lucknow Çiftçi Pazarı ve Uttar Pradesh Mango Festivali ekibi tarafından düzenlenen festival sırasında, meyvelerin kraliçesine duydukları sevgiyle Lucknow sakinleri ve diğer yerlerden gelen ziyaretçiler de Madhvendradeo Singh Orchard'ı ziyaret etti.


Mango severler mango yeme yarışmasına katılıyor (HT fotoğrafı)

Festivalin en ilgi çeken kısmı ise ekibin ziyaretçilere köy ve kırsal yaşamı tanıma amacıyla düzenlediği etkinlikler oldu.

Cırcır böceğimle tanışın, cırcır böceğime elveda deyin! Kriket'te oyunu istediğiniz zaman, istediğiniz yerde takip edin. Nasıl olduğunu öğrenin

“Katılımcılar traktöre binmenin veya deveye binmenin keyfini çıkarma, çeşmeye su sıçratma, çömlek sanatını deneyimleme, meyve bahçelerinde serinleme ve ağaçtaki mangoları görme fırsatı buldu. Bunlar şehir sakinlerinin genellikle sahip olmadığı benzersiz deneyimler” diyor Awadh Mango Yetiştiricileri Birliği'nin kurucusu organizatör Jyotsna Kaur Habibullah.

Jyotsna, Dublin'den gelen Alexandra adlı bir ziyaretçinin özellikle taze mango çeşitleri, ağaca tırmanma, mango turşusu ve mango kheer'den etkilendiğini belirtti.

Çocuklar ayrıca spor yaparak, mango ağaçlarına tırmanıp sallanarak, çömlek yaparak ve ustaların çalışmalarını izleyerek çok eğlendiler.

Mango severler için daha fazlası da planlanıyor: 23 Haziran'da Daina Vintage Village'da bir mango festivali planlanıyor; 16 ve 17 Haziran tarihlerinde Cheshire Home, South City, Lucknow'da bir çiftçi pazarı ve kültürel etkinliklerle birlikte bir mango festivali planlanıyor.

Mango Festivali'ne bisiklet turu

Madhya UP alt bölümü Genel Subay Komutanı Tümgeneral Salil Seth, festivale katılmak için Lucknow Kantonu'ndan Alışveriş Merkezi'ne 34 km bisikletle gitti.

“Etkinliğe bisikletle giderek yolculuğumu daha da heyecanlı hale getirmeye karar verdim! Bu sadece katılımıma eğlenceli bir dokunuş katmakla kalmadı, aynı zamanda festivalin çevre dostu ve sürdürülebilir anlayışına da mükemmel bir şekilde uyuyordu. Festivalin ekoturizm ve tarım ticaretini destekleme ve böylece kırsal ekonomiyi canlandırma konusundaki kararlılığı gerçekten ilham vericiydi. Geleneksel tariflerden heyecan verici müziğe kadar, bunun “meyvelerin kralı”nın gerçek bir kutlaması olduğunu söylüyor.

Festivalde psikolog olan eşi Kiran Seth de hazır bulundu.