SP'nin başarı öyküsünde “gerçek kahraman” “PDA”

Prokaryot

New member
LUCKNOW: 'PDA' stratejisi, Samajwadi Partisi'nin Uttar Pradesh'teki benzeri görülmemiş başarısının 'gerçek kahramanı' olarak ortaya çıktı. Şimdiye kadarki en iyi sonucunu Lok Sabha seçimlerinde elde ederek 80 sandalyenin 37'sini alarak eyaletteki en büyük tek parti haline geldi.


SP, 2024 seçimleri için seçmen listelerini dağıtırken 'Picchhda, Dalit, Alpsankhyak' (PDA) stratejisini uygularken, partinin zafer siciline daha yakından bakıldığında 'PDA'nın 37 seçim zaferinde oldukça orantılı bir şekilde dağıtıldığı görülüyor. (dosya fotoğrafı)

2024 seçimlerinin sonuçlarının ardından Çarşamba günü Yeni Delhi'de HİNDİSTAN bloğunun ilk toplantısının ardından SP lideri Akhilesh Yadav, 'PDA'yı genişletme çabası ve onun için mücadele etme çabası üzerine yazdı.”

Bir günde 360 milyon Hintli bizi ziyaret etti ve genel seçim sonuçları için Hindistan'ın tartışmasız platformu olarak bizi seçti. En son güncellemeleri burada keşfedin!

SP, 2024 seçimlerinde oylarını dağıtırken 'Picchhda, Dalit, Alpsankhyak' (PDA) stratejisini izlese de, partinin zafer siciline daha yakından bakıldığında, 'PDA'nın 37 seçim zaferinde makul oranda orantılı bir dağıtım yaptığı görülüyor.

37 SP zaferinin 21'i OBC'ler (5 Yadav dahil), yedi Dalit, dört Müslüman ve beş üst sınıf adayıydı. SP, OBC'lerde bile oy pusulalarını dağıtırken Kurmi-Patel, Kushwaha-Shakya-Saini, Nishad, Yadav, Jat, Gurjar, Rajbhar, Pal ve Lodh kastlarından adaylara oy verdi. SP, üst kastlardan Brahmin, Thakur, Vaish, Khatri ve Bhumihar kastlarından adaylara, Dalitler arasında ise Pasi, Jatav ve Valmiki kastlarından adaylara oy verdi.

SP, uzun süredir elinde bulundurduğu MY (Müslüman Yadav) imajını yok etti.

Akhilesh Yadav, “PDA” terimini 2022 UP meclis seçimlerinden birkaç ay sonra icat etti ve bu, Uttar Pradesh ve başka yerlerde moda bir sözcük haline geldi.

2022 seçimlerinde SP, Yadav olmayan OBC'ler, Yadavlar, Dalitler ve Müslümanlardan oluşan bir kast koalisyonu oluşturmak için MY (Müslüman-Yadav) seçmenlerinin ötesine genişlemeye başladı.

Yadav bu formülü 2024 seçimleri için korudu ve buna “PDA” adını verdi – Pichhada (geriye doğru, Yadavlar ve Yadav olmayanlar dahil), Dalitler ve Alpsankhyaklar (azınlıklar, çoğunlukla Müslümanlar).

Bunu kast sayımı talep ederek desteklemek için Haziran ayında ülke çapında bir PDA kast sayımı otobüsü yatra başlattı.

Yadav'ın eyalet çapında seyahat ettiği kırmızı otobüsün her tarafında büyük harflerle “Samajik Nyay Jaatiya Janganana Rasta (Kast sayımı sosyal adalete giden yoldur)” yazıyordu.

Hindutva ve BJP'li Ram Mandir'e karşı kast kartını dengeleyici bir ağırlık olarak oynayarak, partinin gündemini, seçim kampanyasını ve hatta PDA ve kast sayımı etrafında yeniden yapılanma ve oy dağıtımına yön verdi. Zamanla HİNDİSTAN bloğu paktı tamamlandı ve Kongre, SP'nin PDA gündemini tamamlayan kast sayımı talebini de kabul etti.

SP-Kongre anlaşması kapsamında SP 63, Kongre ise 17 sandalye aldı. SP, sandalyelerinden birini TMC'ye (Bhadohi) bırakarak 62 sandalye için yarıştı. SP, 62 sandalyenin 32'sini OBC'lere (beş Yadav dahil), 15'ini Dalitlere, dördünü Müslümanlara ve 11'ini de üst kast Hindu adaylarına verdi.