Lok Sabha seçim sonuçları Brand Yogi'yi etkileyecek mi?

Prokaryot

New member
2022 Uttar Pradeh meclis seçimlerinde BJP, kararlı bir yetkiyle yeniden iktidara geldi ve görevdeki Başbakan Yogi Adityanath'a art arda ikinci dönemi devretti. Bu sonuç, büyük mafyaya karşı sert önlemler ve kararlı bir yatırım saldırısıyla birlikte ikna olmuş Hindutva politikasının bir teyidi olarak görülüyor.


Uttar Pradesh Başbakanı Yogi Adityanath seçim kampanyası yolunda. (DOSYA FOTOĞRAFI)

BJP, Uttar Pradesh'teki 2024 Lok Sabha seçimlerinde Samajwadi Parti-Kongre ittifakının elinde ezici bir yenilgiye uğradıktan sonra, odak noktası şimdi partinin kendisine olan güveniyle Yogi markası yaratılan Adityanath'a döndü. Modi markasının oynadığı daha büyük ulusal sahne.

HT'de canlı oy sayımı ve sonuçlarıyla Lok Sabha seçimlerinin son bölümünü izleyin. Şimdi keşfedin! Şimdi keşfedin!

Seçim sonuçlarının Yogi'nin eyaletteki konumu ve partinin iç politikası üzerindeki olası etkisi, 2027 Uttar Pradesh meclis seçimlerine doğru izlenecek.

2017 Uttar Pradesh meclis seçimlerinde Adityanath, Uttar Pradesh'te sürpriz bir başbakan olarak ortaya çıkmış, Hindutva politikalarıyla konumunu sağlamlaştırmış ve bir dizi kalkınma ve altyapı projesiyle safranın kalesini güçlendirmişti. İkili hükümetin performansı sayesinde BJP, 2019 Lok Sabha'yı ve 2022 meclis seçimlerini kazandı.

Her ne kadar Başbakan Narendra Modi, 2024'teki BJP seçim kampanyasının yüzü olsa da BJP, muhalefete karşı koymak için yıldız kampanyacısı Yogi'ye güvenmek zorunda kaldı.

Yogi, 169 halka açık toplantıda ve 15 Prabudh Sammelalıya hitap etti ve partinin seçim kampanyasına ivme kazandırmak için 13 tanıtım gezisi düzenledi.

BJP, Modi'nin daha dar bir farkla da olsa Varanasi koltuğunu kazandığı, kalesi Varanasi bölgesinde HİNDİSTAN bloğunun zorlu rekabetiyle karşı karşıya kaldı. BJP ayrıca Bhadohi koltuğunu da garantiledi ancak Chandauli, Ghazipur ve Jaunpur koltuklarını kaybetti. Birlik bakanı ve iki kez milletvekili olan Mahendra Nath Pandey, Chandauli'de SP adayı Birendra Singh'e yenildi.

Adityanath'ın anavatanı olan Gorakhpur seçim bölgesinde BJP, yalnızca HİNDİSTAN bloğunun saldırısını durdurmakla kalmadı, aynı zamanda Gorakhpur, Maharajganj, Deoria, Kushinagar ve Bansgaon olmak üzere beş sandalye kazanarak konumunu da korudu. Yedinci aşamada Gorakhpur bölgesinde seçimler yapıldı. Yogi, partinin oradaki seçim kampanyasını gözlemlemek ve desteklemek için Gorakhpur'da kamp kurdu. Onun çabaları meyvesini verdi ve BJP aynı zamanda Domariyaganj ve Gonda sandalyelerini de kazandı.

“Lok Sabha seçiminde rol oynayan devlet değil ulusal faktörlerdir. 2022 genel seçimlerinde SP'nin yükselişine rağmen Yogi, BJP'nin rahat bir sandalye çoğunluğuyla iktidara dönmesini sağladı. Kendisi BJP'yi 2027 genel seçimlerinde yenilgi bataklığından zafere taşıma yeteneğine sahip. BJP, BJP'nin 2014 Lok Sabha seçimlerinden bu yana en kötü yenilgisini aldığı East UP'ta kaybettiği zemini yeniden kazanmak için Yogi'nin kitlesel çekici karizmasını kullanmalı.

Bir BJP lideri, Adityanath'ın 80 Lok Sabha koltuğunun tamamında halka açık toplantılarda konuşma yaptığını ancak aday seçmedeki rolünün sınırlı olduğunu söyledi.

Üst düzey parti liderleri, iki ve üç dönemlik temsilcilerin çoğunluğuna karşı güçlü bir görev karşıtı duygunun olduğunun farkındaydı. Uttar Pradesh'te 2019 Lok Sabha seçimlerini kazanan 62 milletvekilinden 55'i 2024 seçimlerinde yeniden seçildi. Görevdeki karşıtı duygularla karşı karşıya kalan parti adaylarının çoğunluğu kaybetti. Bir toplantı sırasında eyalet liderleri, adaylara karşı görevden alınma karşıtı tutum hakkında merkezi liderliğe bilgi verdiler, ancak sürpriz bir şekilde tüm adayların oylarını aldığını söyledi.

Birkaç adayın zor durumda olduğuna dair geri bildirim aldıktan sonra Aditynanth, seçim bölgelerindeki toplantılarda konuştu.

BJP lideri, seçim sonuçlarının HİNDİSTAN bloğunun Yogi'nin muhalefetine rağmen avantajlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Başbakan, Suheldev Bhartiya Samaj Partisi (SBSP) lideri Om Prakash Rajbhar'a sandalye vermekle ilgilenmiyordu; SP'den ayrılan Dara Singh Chauhan'ın ön seçimde Ghosi seçimlerini kaybetmesinin ardından kabineye girişi ertelendi.

Parti tabanından gelen olumsuz raporlara rağmen parti liderliği, OBC oylarını almayı umarak adaylığı Ghosi'den Arvind Rajbhar'a vermişti. Ancak başka bir BJP'li siyasetçi, kendisinin OBC oylarını devredemediğini ve SP adayı tarafından da mağlup edildiğini söyledi.

Batı Uttar Pradesh'te seçim kampanyası başladığında, bölgedeki parti liderleri ve RLD'nin kampanyaya öncülük etmesi nedeniyle Adityanath'ın halka açık toplantıları birkaç sandalyeyle sınırlıydı.

Başka bir BJP lideri, ikinci aşamadan sonra BJP liderliğinin işlerin zorlaştığı yönünde geri bildirim alması üzerine Yogi mitinglerinin üçüncü aşamadan itibaren yoğunlaştığını söyledi.