Genç milletvekili, Kairana'nın itibarını geri kazanma zorluğuyla karşı karşıya

Prokaryot

New member
MEERUT Iqra Hasan (27), Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu'ndan uluslararası hukuk diplomasına sahip ve yeni sonuçlanan Lok Sabha seçimlerinin en genç adaylarından biri olarak tarih yazdı. Ancak siyasete yeni giren biri değil.

Iqra Hasan, görevdeki BJP milletvekili Pradeep Choudhary'yi 69.116 oy farkla mağlup etti. (Kaynak)

Genç milletvekili, seçime istihdam, enflasyon, kendi seçim bölgesinin itibarı ve özellikle kızlar için yüksek öğrenim konularında itiraz ettiğini açıkladı. “Her gün binlerce insan, burada iş imkanları olmadığı için geçimini sağlamak için komşu Panipat'a (Haryana) gidiyor. Dokumacıların Kairana'da pazarı olmadığı için ürünlerini Panipat'ta satıyorlar. Gangoh'da özel bir üniversite dışında yakınlarda kolej bulunmadığından çoğu kız 12. sınıftan sonra eğitimini bırakıyor” dedi.

Bir günde 360 milyon Hintli bizi ziyaret etti ve genel seçim sonuçları için Hindistan'ın tartışmasız platformu olarak bizi seçti. En son güncellemeleri burada keşfedin!

Her ikisi de Kairana milletvekili olan Münevver Hasan ve Tabassum Hasan'ın kızı olan Iqra, siyasetin inceliklerini çocukluğundan itibaren ailesinden öğrendi ve Aralık 2008'de babasının kaza sonucu ölümünden sonra bir aileye üye olmanın zorluklarını yaşadı. .

Şubat 2021'de, iki kez Kairana milletvekili olan annesi Tabassum Hasan ve erkek kardeşi Nahid Hasan, diğer 40 kişiyle birlikte Gangster Yasası kapsamında suçlandı. Nahid, 2016 yılı sonu itibarıyla yedi davayla suçlanmıştı ve 2017 yılı itibarıyla kendisine karşı devam eden 11 dava bulunuyordu. Alt mahkemeler tarafından 17 davada kefaletle serbest bırakıldı ve yüksek mahkeme de 10 ay hapiste yattıktan sonra Gangster Yasası uyarınca kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi.

Iqra, “Bütün bunlar siyasi bir kavga yüzünden oldu” dedi.

İlkokulunu Kairana'da tamamladı ve daha ileri eğitim için Londra'ya taşınmadan önce Delhi'de 12. Sınıfa gitti. Doktora yapmak istiyordu ancak annesi ve erkek kardeşinin karıştığı davalar onu Hindistan'a dönmeye zorladı.

O günleri hatırlatan Iqra, “Kardeşimin hapse girdiği ve anneme asılsız suçlamaların yöneltildiği günler ailemiz için en önemli günlerdi.” Kovid salgını sırasında Hindistan'a döndü ve kardeşinin davasıyla ilgilendi. kim hapisteydi.

Iqra, Nahid'in 2022 genel seçimlerine cezaevinden katıldığını ve tüm kampanyasını kendisinin yönettiğini, ardından üçüncü kez Kairana bölgesinden milletvekili olduğunu bildirdi. Nahid, Ocak 2023'te kefaletle serbest bırakıldı.

Iqra, Samajwadi Partisi lideri Akhilesh Yadav'ın iki yıl önce Lok Sabha seçimlerine yönelik hazırlıkları tartışırken kendisine Kairana Lok Sabha koltuğundan yarışmasını tavsiye ettiğini hatırladı.

“Seçimlere hazırlanmam için bana iki yıl süre veren Akhileshji'nin bana olan inancıydı. Bu zamanı tüm kastlardan ve topluluklardan insanlara ulaşmak için kullandım ve sonunda onların oylarını kazanmayı başardım” dedi görevdeki BJP milletvekili Pradeep Choudhary'yi 69.116 oy farkla mağlup eden Iqra.

Choudhary'yi görev süresi boyunca kendi seçim bölgesindeki insanları görmezden gelmekle suçladı. Iqra, “Konaklar 27 yaşındaki bir kadına karşı topyekün bir seçim kampanyası yürüttüler, ancak insanlar dini kaynaklı nefret politikalarını reddettiler ve Akhilesh Yadav'a güvendiler” diye ekledi.

Iqra'nın büyükbabası Akhtar Hasan, 1984 yılında Kongre milletvekili seçildi ve babası Munawwar Hasan, Rajya Sabha, Lok Sabha, Yasama Meclisi ve Yasama Konseyi üyesiydi ve adı Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girdi. Annesi, Lok Sabha'da Kairana seçim bölgesini iki kez temsil etti ve erkek kardeşi Nahid Hasan, Kairana Meclisi seçim bölgesinde üçüncü kez milletvekili oldu.

Iqra, siyasi rol modeli olarak babasına hayranlık duyuyor. “15 yıl önce, ben henüz ergenlik çağında bile değilken aramızdan ayrılmış olmasına rağmen siyasette onun izinden gidiyorum.”

Genç milletvekili, önceliğinin ve mücadelesinin, kendi seçim bölgesindeki insanların beklentilerini karşılamak ve Kairana'nın “Hindu göçü” şeklindeki sahte gündem tarafından paramparça edilen itibarını geri kazanmak olduğunu söylüyor.

“Böyle bir göç olmadı. Bu bir kanun ve düzen meselesiydi ancak BJP bunu siyasi yüzünü vermek için çarpıttı ve seçim bölgesi kötü bir isim kazandı, bu da bölgenin kalkınması üzerinde olumsuz bir etki yarattı. NCR'ye ve iki eyaletin (Haryana ve Delhi) sınırlarına yakınız, ancak BJP'nin yanlış gündemi nedeniyle kazandığımız bu kötü itibardan yararlanamıyoruz” diye iddia etti.

SP başkanı Akhilesh Yadav'a övgüde bulunarak, “Aynı zihniyete sahip biriyle konuşmak her zaman iyidir. Akhileshji her konuda tartışmaya açıktır ve yeni teknolojilerin kullanımını teşvik eder. Böyle bir yaklaşım, yerel olarak insanlara güven ve itimatla hizmet etmemize yardımcı oluyor.”

Genç milletvekili, koalisyon hükümeti kurmanın demokrasi açısından iyi olduğuna inanarak, ülkeyi ve demokrasiyi güçlendirmek için gençlerin siyasete girmesi gerektiğini öne sürdü.