Ayodhya'da BJP'yi şok eden Dalit lideri, 'Ram'ın kutsamaları ve insanların desteği kazanmama yardımcı oldu' diyor | Hindistan'dan son haberler

Prokaryot

New member
Ayodhya: Yeni sonuçlanan Lok Sabha seçimlerinde BJP için en büyük sürprizlerden biri, tapınak kasabası Ayodhya'yı da içeren Uttar Pradesh'teki Faizabad seçim bölgesinde meydana geldi: SP gazisi Awadhesh Prasad iktidar partisinden koltuğu kaptı.

Faizabad seçim bölgesinden Samajwadi Partisi'nin (SP) adayı Awadhesh Prasad, 4 Haziran 2024 Salı günü Ayodhya'daki Hükümet Inter Koleji'nde Lok Sabha seçimlerini kazandıktan sonra sertifikasını gösteriyor. (PTI)

Dokuz kez milletvekili olan Prasad, Salı günü iki kez BJP milletvekili Lallu Singh'i 54.567 oyla mağlup etti. Tanınmış bir Dalit lideri olan 78 yaşındaki adam, Akhilesh Yadav liderliğindeki partinin yeni kast hesaplamasının bir parçası olarak bu boş koltuğa seçildi ve bu, SP'nin 37. olduğu meclis seçimlerinde elde ettiği mükemmel sonuçtan büyük ölçüde sorumlu tutuldu. eyalette 80 LS koltuğu kazandı. SP lideri HT'ye bölgede değişen siyasi dinamikler hakkında konuşuyor. Alıntılar:

Bir günde 360 milyon Hintli bizi ziyaret etti ve genel seçim sonuçları için Hindistan'ın tartışmasız platformu olarak bizi seçti. En son güncellemeleri burada keşfedin!

Ram tapınağının açılışından sonra BJP yenilmez görünüyordu… Hindutva merkez üssü Ayodhya'da safran partisi nasıl yenilebilirdi?

BJP, Yüksek Mahkeme'nin emriyle inşa edilen Ram tapınağının kredisini kapmaya çalıştı. İnsanların dikkatini işsizlik, yoksulluk, enflasyon, çiftçi sorunları ve başıboş sığır tehlikesi gibi temel sorunlardan uzaklaştırmak için tapınak meselesini siyasi sermayeye dönüştürmeye çalıştılar ama başarısız oldular. Ben BJP'ye karşı savaşmadım… BJP'ye karşı savaşan insanlardı. Geçtiğimiz iki aydaki seçim kampanyası sırasında insanlardan hiç bu kadar destek ve sevgi görmemiştim.

Ayrıca okuyun | Ram tapınağındaki ivmeye rağmen Faizabad seçim bölgesinde BJP'nin gerilemesi

Son parlamento seçimlerinde SP yaklaşık 65 bin oy kaybetmişti. BJP'nin Ram Tapınağı arabasını sürdüğü bir seçim bölgesinde bu açığın üstesinden gelmeyi ve 55.000 oy daha almayı nasıl başardınız?

Enflasyonu, işsizliği ve yoksulluğu doğuran BJP politikalarının asıl mağduru olan Dalit kardeşlerimizden en büyük desteği aldık. Bu insanlar son seçimlerde BJP'ye oy vermişlerdi. Dalit topluluğunun yanı sıra alt sınıflar, OBC'ler ve azınlıklar arasında da güçlü bir destek tabanımız vardı. Sokak hayvanı sorunundan bıkmış olan çiftçilerden de kast ve din ayrımı gözetmeksizin tam destek aldık.

Safranın kalesinde BJP'ye meydan okudular. Dalit olmanıza rağmen parlamento koltuğu için mücadele ettiniz. Stratejiniz neydi?

Büyükbabam Ram Nawal, babam Dukhi Ram, erkek kardeşim Ram Awadh, amcam Parshuram ve kayınpederim Ram Sevak'ın hepsinin adlarında “Ram” var. Shri Ram ismi ailem ve atalarımla yakından ilişkiliydi. Ayodhya'da doğduğumuz için kendimizi şanslı sayıyoruz. Hiçbir stratejim yoktu… Bu (zafer) yalnızca Lord Ram ve Hanumanji'nin kutsamaları ve halkın desteğiyle mümkün oldu. Bu üç gücün zafer kazanmama yardım edeceğinden o kadar emindim ki.

Ayrıca okuyun | BJP'ye en büyük darbeyi vuran üç eyalet

NDA, Lok Sabha seçimlerinde 400'den fazla sandalye aradı ancak Uttar Pradesh'te kaybetti. Bu nasıl oldu?

BJP hükümetinin duyarsızlığı nedeniyle 70 milyon işsiz istihdam için yaş sınırını aştı. En az 600.000 aday polis alım sınavına hazırlanıyordu ve kağıt sızıntısının ardından gelecekleri belirsizdi. İnsanlar BJP'den intikam almak istiyordu.

Lohia, Madhu Limaye, Raj Narain, Jai Prakash Narayan ve Chandra Shekhar gibi büyük sosyalist liderlerin döneminden bir lidersiniz. Akhilesh Yadav'ı bu liderlerle nasıl karşılaştırıyorsunuz?

A Mahaan Samajwadi Netaon ke Khwabon Ki Tabeer Hain Akhilesh Yadav (Akhilesh Yadav, büyük sosyalist liderlerin hayallerinin yaşayan gerçekliğidir). Devlette ve ülkede demokratik ve laik bir yönetim oluşturabilecek tek kişi odur.