Yeni eğitim turu: 15.000 devlet okulu çocuğu eyaletin tarihi ve kültürüyle tanıştırılıyor

Prokaryot

New member
21 Eki 2024 20:47 IST

UP hükümeti, eğitimi, mirasa duyulan gururu ve vatanseverliği teşvik etmek amacıyla 75 lakh rupi ile finanse edilen tarihi bir tur için 15.000 topluluk okulu çocuğunu seçiyor.

Uttar Pradesh hükümeti, türünün ilk örneği olan bir girişimle eyaletin 75 bölgesinin tamamından 15.000 çocuğu eyaletteki belediye okullarında okumak üzere seçti ve çocuklar, tarihi yerlere bir günlük eğitim turuna götürülecek. devletin.

UP ilkokul çocukları Yeni Delhi'deki Hindistan Kapısı'na eğitim gezisinde (HT Fotoğrafı)

Amaç, çocukları yalnızca eğitim açısından güçlendirmek değil, aynı zamanda Hint tarihi, kültürü ve mirasına yönelik bir farkındalık ve gurur duygusu geliştirmek, böylece onların yalnızca Hint mirasını ve tarihi mekanlarını görmekle kalmayıp aynı zamanda bunların anlamlarını anlamalarını ve onlardan ilham almalarını sağlamaktır. .

Çoğunlukla kırsal ve kentsel toplum okullarındaki yoksul ve ekonomik açıdan geri kalmış ailelerden gelen, her bölgeden iki yüz çocuğu kaydetti.

UP hükümeti faturanın tamamını ödeyecek

UP hükümeti para harcayacak ₹Çocukların yolculuğu için seyahat masraflarını, kahvaltı ve yiyecek düzenlemelerini ve acil durumlar için ev erzakını içeren bu plan kapsamında 75 lakh. Bu eğitim yolculuğu 24 Eylül'de başladı ve çocukların güvenliği en büyük önceliktir.

20 çocuktan oluşan her gruba, onların güvenliğini sağlayacak ve tur boyunca tarihi yerler hakkında bilgi verecek bir öğretmenin sorumluluğu verildi. Bu gezi programına her ilçeden 10 öğretmen dahil oldu.

Ayrıca çocukların tur sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için bu programın takibi ve sorunsuz yürütülmesi sorumluluğu İlçe Temel Eğitim Sorumlusu ve her ilçenin ilgili yetkililerine verilmiştir.

Vatanseverlik mesajı

UP hükümetinin bu girişiminin amacı çocuklara müfredatlarının dışında gerçek dünya eğitim deneyimleri sunmaktır. Tur sırasında çocuklar tarihi mekanlara, anıtlara ve müzelere götürülerek bu mekanların önemi, inşa edildikleri dönemdeki koşullar ve bunlarla ilgili tarihi gerçekler hakkında detaylı bilgi alacaklar. Bu, çocukların tarihe olan ilgisini uyandırmanın yanı sıra, onların vatanseverlik duygularını da güçlendiriyor.

Temel Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Sandeep Singh, hükümetin bu tür programlar sayesinde çocukların eğitim anlayışının artmasının yanı sıra kişiliklerinin de kapsamlı bir şekilde gelişeceğinden emin olduğunu söyledi. Bu tür eğitici turlar çocukların düşünme ve anlama becerilerini geliştirir.

Daha fazlasını gör