UP Kabinesi, devlet okullarında NCERT kitapları için yapılan teklifi reddetti

Prokaryot

New member
UP devlet ilkokullarındaki LUCKNOW 1. ve 2. sınıf öğrencileri, eyalet hükümeti tarafından yayınlanan ders kitaplarını kullanmaya devam edecek. UP kabinesi Cuma günü, temel eğitim departmanının NCERT ders kitaplarını Nisan başındaki yeni akademik oturumdan aşamalı olarak çıkarma önerisini reddetti.

Temel Eğitim Departmanı, 2023-24 akademik oturumundan itibaren Uttar Pradesh Devlet İlköğretim Okullarında 1-3. (resim için resim)

Kabine, NCERT ders kitaplarının ulusal düzeyde gerçekler içerdiğini ve öğrencilerin yerel çevreleri hakkında temel bilgilere sahip olmalarının gerekli olduğunu hissetti. Kabine, bunun aynı zamanda eyaletle ilgili bir sorun olduğunu hissetti, bu nedenle ders kitapları yalnızca eyalet hükümeti tarafından yayınlanacaktı.

Okul Eğitimi Genel Müdürü Vijay Kiran Anand, Nisan ayında yeni oturum başladığında NCERT kitaplarını zamanında yayınlamak için çok az zaman kaldığı için NCERT kitaplarının piyasaya sürülmesi önerisinin sadece bu akademik dönem için askıya alındığını söyledi. “Şimdi 2024-25 akademik oturumundan çıkarılacak” dedi. Anand, eyalet hükümetinin Yeni Eğitim Politikası 2020’de önerilen Ulusal Müfredat Çerçevesini (NCF) zaten onayladığı için, bunun gelecek yıldan (Nisan 2024) itibaren uygulanabileceğini söyledi.

Daha önce, Temel Eğitim Departmanı, 2023-24 akademik oturumundan itibaren Uttar Pradesh Devlet İlköğretim Okullarında 1-3. NCERT kitapları, UP Board Okullarında 9 ile 12. sınıflar arasında tanıtıldı.

Bölüm, NCERT kitaplarında 1. ve 2. sınıflardan başlayarak, ardından 2024-25’e kadar 3-5. sınıflarda ve sonraki oturumda 6-8. .

NCERT müfredatını toplum okullarında uygulama kararı 2018’de alındı ve plan, 2021-22’de I. sınıftan 8. sınıfa kadar aşamalı olarak kaldırmaktı. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle bu ertelendi.

En iyi haber bültenlerimize abone olun