Okulu erken bırakma oranının gözden geçirilmesi: Hollanda’daki UP heyeti Hollanda modelini tartışıyor

Prokaryot

New member
Temel Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Sandeep Singh, yakında UP’de tanıtılması muhtemel “erken uyarı sistemi” hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hollanda’ya geldi ve ülkenin Temel ve Orta Öğretim Bakanı Dennis Wiersma ile görüştü.

Okulu erken bırakma oranının gözden geçirilmesi: Hollanda’daki UP delegasyonu Hollanda modelini tartışıyor (kaynak)

Hollanda’da kullanılan ‘erken uyarı sistemi’, öğrenci devamsızlığını takip etmek ve 40 gün veya daha uzun süre okula gelmeyen öğrencilerin velileriyle iletişime geçerek onları okula geri döndürmekle ilgilidir.

UP, ülkede Hollanda modelini uygulayan ilk eyalet olabilir.

“Hollanda Eğitim Sisteminin vizyonu hakkında Hollanda’daki Fırsat Eşitliği ve Eğitim Teşviki Bakanlığı temsilcileri tarafından bilgilendirildik. Hollanda’nın liman kenti Rotterdam’da zorunlu eğitim ve okuldan erken ayrılma konulu özel bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.”

Yetkililer, UP hükümetinin okulu bırakma oranlarını kontrol etmeye yardımcı olabileceği ve hükümetin 6 ila 14 yaş arasındaki tüm çocuklar için ücretsiz ve zorunlu bir eğitim planı sağlama planını artırabileceği için “erken uyarı sistemi” ile ilgilendiğini söyledi.

UP heyeti, beceri temelli eğitim sunan benzersiz bir okul olan “Zadkine, Başarı Merkezi”ni de ziyaret etti.

“Hollanda’da olağanüstü bir altyapıya sahip bir okulu ziyaret ettim ve çocuklarla sohbet ettim. Birçok çocuğun bir şekilde Hindistan’la bağlantılı olduğunu bilmek harikaydı” diye tweet attı bakan.

“İlk gün, heyet okulu erken terk etmeyle ilgili bir beyin fırtınası oturumuna katıldı ve burada yetkililer, okul sisteminden ayrılmaya istekli çocukları nasıl belirlediklerini bize bildirdi. Ziyaretimizin ikinci gününde Hindistan Büyükelçiliğini ziyaret ettik. Burada Hindistan’ın Hollanda Büyükelçisi Reenat Sandhu ile görüşme fırsatı bulduk” dedi.

“Hollanda’da, bir öğrenci 40 günden fazla devamsızlık yaparsa yetkililer tarafından kovuşturmaya tabi tutulur. Öğrencinin okulu neden kaçırdığını öğrenmek için ailesiyle iletişime geçilir. Daha sonra öğrencileri okula geri götürmek için bir ekip oluşturulur. Okul Eğitimi Genel Müdürü Vijay Kiran Anand, “Bu sistem okulu erken bırakmayı kontrol etmede yardımcı olabilir ve uygulanırsa, UP Hindistan’ın bunu yapan ilk eyaleti olacaktır” dedi.

2020’de ulusal bir ödül alan ve Hollanda delegasyonunun bir parçası olan Kompozit Okulu, Soharamau, Unnao’da öğretmen olan Snehil Pandey, UP’nin benzer bir modeli uygulama olasılığının olduğunu söyledi.