Guru Purnima: Kathak ikilisi Isha ve Misha Ratan, annemizin ilk gurumuz olduğunu söylüyor

Prokaryot

New member
22 Temmuz 2024 12:50 IST

Öğrenilenleri kutlamak ve Guru Shishya Parampara'ya saygı duymak için bir gün.

İkiz kız kardeşler Isha ve Misha Ratan, Kendriya Vidyalaya'da popüler bir halk dansçısı ve öğretmen olan anneleri Jyoti Kiran Ratan ile üç yaşında dans etmeye başladılar.

Isha ve Misha, anneleri ve Guru Jyoti Kiran Ratan ile birlikte

“Yemekler, oyuncaklar ve diğer pek çok şey gibi dans etmek de çocukluğumdan beri yaşam tarzımız oldu. Bizi Guru Shishya Parampara'ya göre eğitmeye başlayan ilk öğretmenimiz annemizdi. Bizi eğitti ve Kathak Sansthan'a kaydettirdi ama biz çok yaramazlık yaptık ve öğrenmeyi reddettik. Pandit Arjun Mishra bizi ancak daha sonra keşfetti ve himayesine aldı. Ama bizi bugün olduğumuz noktaya getiren de buydu” diyor Isha.

Ancak Pandit Mishra'nın 2015'teki ölümünden sonra öğrencisi Surabhi Singh ile çalışmaya başladılar. “Dans etmek bizim için bir hobiydi ama hocalarımızla yaptığımız eğitimler sırasında tutkumuz ve mesleğimiz haline geldi. Isha, CMS, Kanpur Yolu şubesinde ders veriyor ve ben de atölye çalışmaları düzenliyorum” diyor Misha.

Bu yıl, Mumbai'deki Dance Deewane realite şovunun dans seçmelerine, aktörler Madhuri Dixit Nene ve Suniel Shetty'nin önünde performans sergilediler. “Guru Purnima'da, ilk gurum (annesi) ve şu anki gurum tarafından Ghungroo Puja ve Aashirwaad dahil tüm ritüelleri gerçekleştiriyoruz. Annemizin halk oyunları eğitimini Kathak'la birleştirdiğimizde bize fayda sağlıyor. Ayrıca Punit Mittal efendim ile batı ve çağdaş dans eğitimi de veriyoruz” diyor Isha.

Haberler / Şehirler / şans eseri / Guru Purnima: Kathak ikilisi Isha ve Misha Ratan, annemizin ilk gurumuz olduğunu söylüyor